Шевните машини Singer били такава революция, че дори Махатма Ганди, който недолюбвал всички останали машини, направил изключение относно тази. След като се научил да шие на Singer в Британския затвор, Ганди възкликнал:
Едно от малкото полезни неща открити в историята на човечеството

Значителна част от популацията извън затвора се съгласила. Компанията Singer се превърнала в една от първите мултинационални Американски корпорации изумително успешна в тази област. По това време средният американец получавал годишно около $500, а шевните машини на Singer стрували 125$ и се продавали. Когато през 1875 Исак Сингър починал, годишната печалба на неговата компания възлизала на $22 милиона долара.
Исак Сингър не е откривател на първата шевна машина, но тази която патентовал на 12 Август, 1851, била една от най-практичните версии – и логично се превърнала, и в най-комерсиалната за времето си. Неговият личен успех завещал на компанията Сингър индустриалния дух: той работил като актьор, копач на канавки и дърводелец, преди да успее в производството на шевни машини.
Почитатели от всички области на живота приветствали новата машина. Сред най-известните били:
- Издателят на първото модно списание в Америка, Lady’s Book, който възкликнал: „Заедно с ралото, [шевната машина] е може би най-благословения инструмент на човечеството.“(След като се превърнала в основен инструмент на шивачите, дамската мода се променила фрапиращо)
- Братята Райт, които изработили покривалото за тяхното първо самолетно крило с помощта на шевната машина Singer.
- Адмирал Ричард Бърд – авиатор и полярен изследовател, закупил шест машини за реализиране на своята експедиция със самолет до Северния и Южния полюс.
- Руският Цар Александър ІІІ, който обучил своите войници да работят на шевните машини Singer, така че да изработят 250,000 палатки за Имперската Армия.
Самият Исак Сингър се интересувал по-малко от полезната роля на своето откритие отколкото от състоянието, което междувременно му донесло. „Изобретението въобще не ме интересува. Стотинките са онова, за което най-вече ме е грижа,“ казал веднъж според TIME. Той може би харесвал повече едно от другите си открития: първият разплащателен план, който позволявал на неговите клиенти да заплащат разсрочено за машината, която за повечето по онова време била прекомерно скъпа за да си позволят да я изплатят еднократно.

През периода 1960-1970 компанията диверсифицирала своя бизнес в съответствие с бизнес идеите на Исак Сингър – и в отговор на конкуренцията от Азия намалила производството на шевни машини – за да се фокусират върху по-печеливш бизнес свързан с космическата индустрия.(Шевните машини продължили да се произвеждат в различна компания под търговската марка Singer)
Изобретението на Исак Сингър е впечатлило Ганди, но неговата житейска философия едва ли би го впечатлила. Сингър натрупал лично състояние от около $13 милиона и станал баща на 24 деца от две съпруги и най-малко три любовници. Починал в Англия докато строял своя замък за половин милион долара.
Литература:
BY JENNIFER LATSON, превод от сп. TIME